DESTEKÇİLERİMİZ
(Alfabetik Sırayla )
    


DORA
ŞARAPÇILIK

      

Ürün ve hizmetlerini sıralamaya giren yarışmacılara hediye etmemizi sağlayan firmalara teşekkür ederiz.


 7.yıl pastamızı daha iyi bir yıl dileklerimizle hep birlikte kestik.


III. Amatör Şarap Yarışması, V. Amatör Şarap Etiketi Yarışması Ödül Töreni ve grubumuzun kuruluşunun yedinci yıldönümü partisi gerçekleştirildi. Toplantı, 7 Kasım 2009 cumartesi akşamı  Maçkolik Complex'te Türkiye'nin dört bir yanından yola çıkan üyelerimizin 18.30 dan itibaren gelmesiyle başladı. Tanışma ve sohbetlerle birlikte getirilen şarapların birbirine ikram edilmesiyle ayak üstü yorumlar paylaşılırken sohbet açık büfe etrafında ve masalarda yemek yenirken devam etti. Masalardaki yemek hızı kesilirken ödül törenine geçildi.

Ödül töreni Hakan DOĞU'nun açış konuşmasının ardından etiket yarışması plaket ve ödüllerinin sahiplerini bulmasıyla başladı. 1nci Erhan YÜRÜT, 2nci Memet KARABULUT plaket ve ödüllerini kendileri alırken 3ncülük plaketini Mehmet VURAN'a ulaştırmak üzere Rıdvan DURSUN aldı. Daha sonra beyaz şarapların tek ödül olan bronz madalya için Tayfun CANSEVER anons edildi. Meyve şaraplarındaki Alper KARAKAYA'nın 1ncilik madalyası ve Adnan GÜRCAN'ın 3ncülük madalyası kendilerine iletilmek üzere Erhan YÜRÜT'e verildi.

Kırmızı şarapların ödülleri bronz madalya sahiplerinin anons edilmesiyle başlandı. Hasan İŞLEYİCİ ödülünü almaya şarabı yapmasında yardımcı olan oğlu Yalım ile birlikte çıktı ve madalyanın oğluna takılmasını istedi. Serhat KOÇAK ve Rıdvan DURSUN da madalya ve ödüllerini aldıktan sonra Gümüş madalya için anons yapıldı. Bu klasmanda Aziz PEKER'in ödülü Ayhan GÜLEYEN'e verilirken diğer iki madalya biri Mehmet VURAN'a iletilmek üzere Rıdvan DURSUN'a verildi. Altın Madalyalar için Ayhan GÜLEYEN anons edildiğinde salondan alkış aldı. Üç madalya boynuna takıldıktan sonra üç kupayı birden elleri ile kavramak biraz zor oldu. Ödülü olan şarap kolilerini ise çokluğundan dolayı akşamın sonunda almak üzere bir köşeye istiflemek gerekti. Ayhan bey sorulan sorulara yanıt olmak üzere şarapları konusunda bir müddet ayaküstü konuşma yaptıktan sonra yarışmalarımıza destek veren kişi ve kurumlara teşekkür plaketleri verildi. Arma Endüstri'den Tuğfan İLHAN, Butik Şarap adına Melih KARAER'e verilmek üzere Hakan DOĞU, Dora Şarapçılık adına İlhan KAYNAK, İdol Şarapçılık adına Burçak DESOMBRE, Likya Şarapçılık adına Burak ÖZKAN, Maçkolik Complex adına Cahit GÜVENSOY ve Online Mahzen adına Berkan ACARMAN plaketleri ile birlikte teşekkür alkışları da aldılar.

Ödül töreni bittikten sonra yarışmaya katılan şaraplar ve evde yapılan şaraplardaki genel hatalar ve çözümleri üzerine jüri üyesi olan Alp TÖRÜNER'in tesbit ve çözüm önerileri konuşuldu. Daha sonra İdol şarapçılıktan Burçak DESOMBRE ve Franc PELUSO İdol Şarapçılık olarak geliştirilen Bağ ve Şarap projeleri hakkında açıklayıcı bilgiler ile bunlar üzerine sorulan sorulara yanıt verdiler. PELUSO Evde Şarap üyeleri tarafından şarap yapımı üzerine olan sorulara yanıt verirken ilgili ve hayli bilgili bir grup olduğumuzu gizlemedi.

Daha sonra Ayhan GÜLEYEN ilk üç sırayı alan şarapları konusunda yapımı üzerine açıklayıcı bilgiler vermek üzere mikrofona çağrıldı. Ayhan GÜLEYEN şarap kalitesini belirleyen;  üzümün hasadında uygun zamanın önemi belirtikten sonra, üzümü parçaladıktan sonra 5 dereceye kadar soğuttuğunu, daha sonra sıcaklığın 20 derecelere gelmesiyle mayaladığını, kükürtlemeler sırasında kilo/gr ölçeği yerine şaraptaki serbest kükürt miktarının tespiti sonucu kükürtlediğini anlattı ve soğutmalı fermentasyon tankı kullandığını söyleyerek bu noktalarda açıklamalarda bulundu.

Ayhan Bey'in konuşmasından sonra sıra pasta kesimine gelmişti. Üzerinde Evde Şarap 7 yaşında yazan büyük dikdörtgen pasta logomuza benzetilerek sağ tarafı  üzüm salkımları, sol tarafı ise kadeh çalışmasıyla süslenmişti. Pastanın etrafına toplanan üyeler ile birlikte iyi dileklerde bulunularak pasta kesimi yapıldı.

Pastanın servis edilmesinden sonra gecenin ilerleyen saatlerine kadar şaraplar içilip sohbete devam edildi.

Ödüller: Arma Endüstri tarafından hediye edilen 2 adet çelik güğüm ve herkese 1'er Vinometre, Online Mahzen'den Şarap birincisine 100 TL lik hediye çeki, Butik - Büyülübağ - Dora - İdol - Likya ve Melen Şarap firmalarının koli ile gönderdiği şaraplardan oluşuyordu.

Yarışmalarda ödül alan üyelerimizi başarılarından dolayı bir kez daha kutlar, katılımlarıyla şereflendiren üyelerimize, beraberindeki misafirlerimize, panele konuşmacı olarak katılan panelistlerimize ve bu organizasyonda bize destek veren kurum ve kişilere bir kez daha teşekkür ederiz.

Evde Şarap Moderatörleri:
Hakan DOĞU - Refik MELİKOĞLU - Nejat KUTUP - Memet KARABULUT


Fotograflar için buraya tıklayınız.